Menu

ritalounge... antropologia współczesności

25 godzina ósmego dnia tygodnia

JAK SKOPIOWAĆ TEKST Z PDF-U?

ritalounge
Przy okazji pracy z ustawami, które najczęściej są zapisane w formacie pdf, a zarazem koniecznością kopiowania fragmentów do Worda, nasunęła mi się myśl, że niekiedy wymaga to pewnej elementarnej wiedzy informatycznej, którą według przeprowadzonego wśród przyjaciół badania, nie każdy posiada. 

PDF, czyli Portable Document Format, to bez zagłębiania się w szczególy dotyczące języka opisu, , system służący do łatwego prezentowania czy drukowania tekstowo-graficznych dokumentów bez martwienia się, że np. tabelka 'się rozjedzie', system nie odczyta poprawnie czcionki, zmieni formatowanie, etc. PDF-y od lat promowane są przez Adobe Systems, do odczytu służy bezpłatny Adobe Reader dostępny za darmo na wszystkie platformy, niekiedy trzeba go dodatkowo zainstalować, jak w przypadku starszych Windowsów, w Mac Os jest 'na wyposażeniu'. 

Googlujemy w poszukiwaniu np. regulaminu promocji w sieci telefonii komórkowej lub próbnej matury i znaleziony plik jest w formacie *.pdf. Jeżeli nie wystarczy nam zapoznaie się z nim w takiej postaci i wydrukowanie - jest kilka sposobów na skopiowanie całości lub fragmentów do edytora tekstu, czy choćby do okienka gg.

W przypadku dokumentów niechronionych wystarczy zaznaczenie żądanego framentu i zwyczajna kombinacja klawiszy do kopiowania CTR+C, lub w przypadku maca jabłko+C. Następnie CTR+V (jabłko+V) w Wordzie i gotowe! Gdy to nie działa, a plik znaleźliśmy w 'wynikach wyszukiwarki', często jest tam opcja 'zobacz jako html', w takim przypadku postępujemy tak samo jak w pierwszym opisanym sposobie. Gdy nie da się skorzystać z tej opcji pozostaje zapisanie pdf-u na dysk, a następnie posiadając pocztę google, czyli gmail, tworzymy nową wiadomość, załączamy plik, przesylamy do siebie i gdy wiadomość zostanie dostarczona, zamiast ściągnąć plik, klikamy w opcję zobacz jako html. 

Można również skorzystać ze specjalnych programów do konwertowania, jak podsunięty mi przez koleżankę Abbyy Fine Reader. Konwersja przebiega szybko, a podobne programy radzą sobie nawet z jpgami. Nie polecam jednak takich sposobów, bo zdarza się, że program się pomyli, na przykład napotykając trudności przy polskiej czcionce. 

Tak naprawdę jednak każdy sposób jest dobry, o ile to nie printscreen czy ręczne przepisywanie.
POMÓGŁ CI TEN WPIS? Wesprzyj blog ;)

Komentarze (25)

Dodaj komentarz
 • Gość *.52.jawnet.pl

  Zaciekawiona tytułem notki (tudzież od dawna mam takie problemy) dobrnęłam do końca i dalej nic nie wiem. Jednak ta cała komputeryzacja jest dla mnie za trudna. :)

 • ritalounge

  Napisz mail do mnie, to spóbuję Ci pomóc, napisać jeszcze bardziej 'po polsku', krok po kroku. Pozdrawiam!

 • mojadrogap

  gdzie byłas rok temu, jak przez kilka dni szukalam odpowiedzi na to pytanie? ;)

 • nauma

  Nosz patrz, HTML nie przyszedł mi do głowy...

 • froasia

  Tej opcji z HTMLem w ogóle nie znałam. Fajny pomysł, dzięki!

 • Gość *.52.jawnet.pl

  Ten anonim to ja "chwilotrwaj" :) Nauczyłam sie. Juz nie potrzebuje pomocy w sprawie pdf. Ale w innych sprawach komputerowych chętnie sie zgłosze. Pozdrawiam.

 • ritalounge

  Tak. Już wiem, że to Ty... sprawdziłam po IP.

 • Gość: [Tarni] 88.199.44.*

  O! Normalnie życie mi uratowałeś tym artykułem. Już miałem przepisywać 24 strony :D
  Bo nie znałem programu Abbyy Fine Reader. Dzięki za tą wskazówkę!

 • amable

  Witaj!

  Miałam problemy ze skopiownie fragmentów tekstów publikowanych w formacie PDF.
  Nawet mój zięć, który jest bardzo kumaty nie umiał mi pomóc.
  Zrobiłam tak jak podałeś: wysłać PDF do siebie na gmail i otworzyć jako html.
  Skopiowałam do worda.
  Jakie proste!
  Dziękuję

 • Gość 81.210.11.*

  kopiuje do worda, ale nie tak jak powinno. wszystko jest w innym układzie niż w tym PDFie. Jak to przekopiować?

 • Gość: [grucha] *.btsnet.pl

  god safe the quee

 • Gość 94.254.244.*

  a i z tym wyslaniem do siebie nie wychodzi gmail nie chce tego otorzyc ;/

 • Gość *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  zaś mi gmail otwiera ale pisze że jest za duży plik i w html mniej więcej tylko w połowie otwiera(pierwsze 150 / 400 stron podczas gdy skopiowanie własnie ostatnich stron mnie interesuje), co zrobić żeby całość otwarło ? :/

 • Gość: [monia] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  kocham cie, normalnie.
  dzieki wielkie, MEGA przydatne ;]

  mialam wczesniej jakis konwerter - ale nie lapal polskich znakow, a nie mialam ochoty pol dnia szukac takiego, ktory bedzie. html mnie uratowal ;]

 • Gość: [piotre3k] *.umcs.akademiki.lublin.pl

  ty głupi chuju zastano siwe co piszesz

 • Gość: [Max] *.olsztyn.vectranet.pl

  Sposób z konwersją przez pocztę jest dobry, ale nie zawsze się sprawdza. Przy bardziej skomplikowanych dokumentach (tabele, ramki, wykresy) konwersja nie działa tak jak należy lub wcale. Niemniej cenna wskazówka. Pozdrawiam.

 • Gość 82.139.188.*

  DZIĘKUJĘ! DZIĘKUJĘ! DZIĘKUJĘ! TO, ŻE KTOŚ PODZIELIŁ SIĘ SWOJĄ MĄDROŚCIĄ BARDZO MI UŁATWIŁO ŻYCIE :))

 • Gość: [Tomak] *.telpol.net.pl

  Sposób z kopiuj/wklej nie zawsze działa. W dokumentach, z których potrzebuję kopiować, kiedy wklejam tekst do worda, to z jednego akapitu w pdf robi mi się cała strona w word, bo w każdej linijce jest tylko po kilka sylab tekstu... (pdf o których piszę, to nie są skany)

 • Gość *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  dziękuję w imieniu wielu którym ratujesz życie, a przynajmniej dużo dużo czasu

 • Gość: [Imago] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Bardzo pomocny wpis - dzięki!

 • Gość: [EMI] *.ssp.dialog.net.pl

  Dzięki wielkie, piszę pracę mgr i czas jest dla mnie b. ważny, dzięki Tobie zaoszczędziłam go dużo:)

 • Gość *.dynamic.chello.pl

  A co jeśli ściągnęłam duży plik w pdf oczywiście problem z kopiowaniem i nie mogę go wysłać na pocztę a strona z której pobierałam go wygasła??? I chwyt typu załączenie do tłumaczenia nie pomaga po zbyt wielki pliczek. Co mam zrobić hmmmmmmmmmmmmm?

 • Gość: [łaciaty] *.ssp.dialog.net.pl

  Wypierdol ta reklame

 • Gość *.toya.net.pl

  Dzięki wielkie. Proste a skuteczne :-)

 • itfanatic

  Fajny, merytoryczny post. Świetnie by było, gdybyś jeszcze napisał coś o nowyszych wersjach programu, na przykład o Abbyy Finereader 12 w wersji corporate lub zwykłej. Po rozwinięciu technologii ma znacznie większe możliwości i zdecydowanie szersze wykorzystanie, na przykład w pracy przy archiwizacji danych u mnie w robocie :)

Dodaj komentarz

© ritalounge... antropologia współczesności
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci